
21.6 in. 6-Light Modern Round Alabaster Kitchen Island Chandelier, 4-Tier Luxury Large White Chandelier for Bedroom
21.6 in. 6-Light Modern Round Alabaster Kitchen Island Chandelier, 4-Tier Luxury Large White Chandelier for Bedroom
The dining room chandelier is made of genuine natural stone, with a total of 43 marble pieces. Each piece of stone is carefully selected and hand-polished for a smooth, silky finish and a delicate, luxurious texture like clouds. The alabaster pendant light showcases the beauty of nature with a minimalist feel, enhancing the natural beauty of the stone while showcasing a sophisticated and glamorous look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $889.00
-65%$889.00
$311.15More Images








21.6 in. 6-Light Modern Round Alabaster Kitchen Island Chandelier, 4-Tier Luxury Large White Chandelier for Bedroom
The dining room chandelier is made of genuine natural stone, with a total of 43 marble pieces. Each piece of stone is carefully selected and hand-polished for a smooth, silky finish and a delicate, luxurious texture like clouds. The alabaster pendant light showcases the beauty of nature with a minimalist feel, enhancing the natural beauty of the stone while showcasing a sophisticated and glamorous look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The dining room chandelier is made of genuine natural stone, with a total of 43 marble pieces. Each piece of stone is carefully selected and hand-polished for a smooth, silky finish and a delicate, luxurious texture like clouds. The alabaster pendant light showcases the beauty of nature with a minimalist feel, enhancing the natural beauty of the stone while showcasing a sophisticated and glamorous look.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























