
24-47 Inch Round Clear Geode Quartz Crystal Ring Pendant Light Modern Chandelier for Living Room
24-47 Inch Round Clear Geode Quartz Crystal Ring Pendant Light Modern Chandelier for Living Room
This geode quartz crystal chandelier will undoubtedly make a statement in any room with its awe-inspiring design. The delicate, natural Geode Quartz Crystal is carefully cut and polished to emphasize its natural beauty, creating an ethereal glow when lit up with dimmable LED 3000K lighting. This modern chandelier is available in various sizes, including 60cm, 80cm, 100cm, and 120cm, or it can be custom-made to your preferred size, suitable for any room like foyer, living room, or bedroom.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Brass / Bronze / Black / Polished Nickel(Chrome) / Brushed Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $2,219.00
-65%$2,219.00
$776.65More Images




































24-47 Inch Round Clear Geode Quartz Crystal Ring Pendant Light Modern Chandelier for Living Room
This geode quartz crystal chandelier will undoubtedly make a statement in any room with its awe-inspiring design. The delicate, natural Geode Quartz Crystal is carefully cut and polished to emphasize its natural beauty, creating an ethereal glow when lit up with dimmable LED 3000K lighting. This modern chandelier is available in various sizes, including 60cm, 80cm, 100cm, and 120cm, or it can be custom-made to your preferred size, suitable for any room like foyer, living room, or bedroom.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Brass / Bronze / Black / Polished Nickel(Chrome) / Brushed Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This geode quartz crystal chandelier will undoubtedly make a statement in any room with its awe-inspiring design. The delicate, natural Geode Quartz Crystal is carefully cut and polished to emphasize its natural beauty, creating an ethereal glow when lit up with dimmable LED 3000K lighting. This modern chandelier is available in various sizes, including 60cm, 80cm, 100cm, and 120cm, or it can be custom-made to your preferred size, suitable for any room like foyer, living room, or bedroom.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Brass / Bronze / Black / Polished Nickel(Chrome) / Brushed Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























