
47 Inch Linear Chandelier Modern Quartz Crystal Chandelier for Dining Room
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
More Images



47 Inch Linear Chandelier Modern Quartz Crystal Chandelier for Dining Room
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Individually set rock crystals—the purest, rarest form of quartz—are hand-arranged in our chandelier to striking effect. Tightly clustered, the earthy yet ethereal stones read as luminous sculpture. A discreet, integrated LED strip ignites the facets with a warm, molten glow, while near-invisible suspension cables create the illusion of the fixture floating in air. No two pieces are alike; each one is a singular work of light and stone.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























