
Acropolis Alabaster Table Lamp
Our artisan partners create the linear effect of Acropolis by skilfully chiselling directly into the alabaster stone surface. A contemporary and balanced design, the solid stone shade glows in a mystical way, producing a luxury, standout piece. Simple and refined, the Acropolis Table Lamp can be used on its own or combined with other collections to create a truly unique lighting scheme.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,050.00
-65%$1,050.00
$367.50More Images









Acropolis Alabaster Table Lamp
Our artisan partners create the linear effect of Acropolis by skilfully chiselling directly into the alabaster stone surface. A contemporary and balanced design, the solid stone shade glows in a mystical way, producing a luxury, standout piece. Simple and refined, the Acropolis Table Lamp can be used on its own or combined with other collections to create a truly unique lighting scheme.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our artisan partners create the linear effect of Acropolis by skilfully chiselling directly into the alabaster stone surface. A contemporary and balanced design, the solid stone shade glows in a mystical way, producing a luxury, standout piece. Simple and refined, the Acropolis Table Lamp can be used on its own or combined with other collections to create a truly unique lighting scheme.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























