
Addis Murano Glass Chandelier 17.8" 19.8" 22" 26.8" 32''D
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Dimensions | 17.8" /19.8" / 22" / 26.8" / 32''D |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6/9/12/16 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Finish
Select Color
Select Size
From $346.50
Original: $990.00
-65%Addis Murano Glass Chandelier 17.8" 19.8" 22" 26.8" 32''D—
$990.00
$346.50More Images































































Addis Murano Glass Chandelier 17.8" 19.8" 22" 26.8" 32''D
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Dimensions | 17.8" /19.8" / 22" / 26.8" / 32''D |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6/9/12/16 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Dimensions | 17.8" /19.8" / 22" / 26.8" / 32''D |
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4/6/9/12/16 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























