
Addis Murano Glass Linear Chandelier 51"
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber, Autumn, Clear, White, Smoke |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Select Finish
Select Color
From $766.50
Original: $2,190.00
-65%Addis Murano Glass Linear Chandelier 51"—
$2,190.00
$766.50More Images

























Addis Murano Glass Linear Chandelier 51"
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber, Autumn, Clear, White, Smoke |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Chandelier is a captivating blend of transitional style and sophistication. Crafted with precision from robust steel, this chandelier boasts a design that seamlessly marries form and function. Its distinctive feature lies in the arrangement of glass shades, which encircle the central structure in a carousel fashion. When illuminated by the brilliant LEDs, it radiates alluring light, casting a warm ambiance. A tapered profile adds an extra touch of elegance to its design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Finish | Aged Brass/Polished Chrome |
| Glass Type | Tronchi Glass Amber, Autumn, Clear, White, Smoke |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 14 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























