
Adela Flushmount
Handcrafted from steel with brass plating, Adela scatters light through its beautiful glass petals. A lovely statement for any living space, softly sculpted petals create an organic feel, while steel branches secure the canopy and provide structure to the piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Brass Plating, Glass Petals |
| Frame Finish | Burnished Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $998.00
-65%$998.00
$349.30More Images





Adela Flushmount
Handcrafted from steel with brass plating, Adela scatters light through its beautiful glass petals. A lovely statement for any living space, softly sculpted petals create an organic feel, while steel branches secure the canopy and provide structure to the piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Brass Plating, Glass Petals |
| Frame Finish | Burnished Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Handcrafted from steel with brass plating, Adela scatters light through its beautiful glass petals. A lovely statement for any living space, softly sculpted petals create an organic feel, while steel branches secure the canopy and provide structure to the piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Brass Plating, Glass Petals |
| Frame Finish | Burnished Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |



