
Aged Brass/Black LED Arm Edgemere Cage Collection Linear Pendants Light 16"
-
Bold Architectural Silhouette:A modern design with a strong geometric profile for a striking statement.
-
Integrated LED Strips:Discreet LEDs built into the frame provide even, energy-efficient illumination.
-
Alabaster Light Panels:Rectangular alabaster panels diffuse light into a soft, inviting glow.
- Versatile Configuration Options:Choose from 3 or 4-light pendants or a single sconce.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $169.75
Original: $485.00
-65%Aged Brass/Black LED Arm Edgemere Cage Collection Linear Pendants Light 16"—
$485.00
$169.75More Images















Aged Brass/Black LED Arm Edgemere Cage Collection Linear Pendants Light 16"
-
Bold Architectural Silhouette:A modern design with a strong geometric profile for a striking statement.
-
Integrated LED Strips:Discreet LEDs built into the frame provide even, energy-efficient illumination.
-
Alabaster Light Panels:Rectangular alabaster panels diffuse light into a soft, inviting glow.
- Versatile Configuration Options:Choose from 3 or 4-light pendants or a single sconce.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
-
Bold Architectural Silhouette:A modern design with a strong geometric profile for a striking statement.
-
Integrated LED Strips:Discreet LEDs built into the frame provide even, energy-efficient illumination.
-
Alabaster Light Panels:Rectangular alabaster panels diffuse light into a soft, inviting glow.
- Versatile Configuration Options:Choose from 3 or 4-light pendants or a single sconce.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























