
Agnes Chandelier
Inspired by vintage glasswork and old-world charm, our Agnes Collection glows through paneled cream glass to cast a warm, diffused ambiance. Each silhouette pairs an antique brass finish with cast twist or knot details, bringing an heirloom feel to modern spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,360.00
-65%$1,360.00
$476.00More Images










Agnes Chandelier
Inspired by vintage glasswork and old-world charm, our Agnes Collection glows through paneled cream glass to cast a warm, diffused ambiance. Each silhouette pairs an antique brass finish with cast twist or knot details, bringing an heirloom feel to modern spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by vintage glasswork and old-world charm, our Agnes Collection glows through paneled cream glass to cast a warm, diffused ambiance. Each silhouette pairs an antique brass finish with cast twist or knot details, bringing an heirloom feel to modern spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Steel, Glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























