
Amber Empire Chandelier
Make a grand statement with the Hermanlamps Amber Crystal Empire Chandelier, a luxurious centerpiece that captures the elegance of vintage design with a modern twist. Featuring cascading layers of faceted amber glass prisms arranged in a dramatic inverted pyramid shape, this chandelier radiates warm, golden light that transforms any space into a sophisticated setting. Suspended by a gold-finished canopy and fabric-wrapped cord, it’s ideal for high ceilings in entryways, staircases, or formal dining rooms seeking a bold and timeless lighting feature.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,688.00
-65%$3,688.00
$1,290.80More Images















Amber Empire Chandelier
Make a grand statement with the Hermanlamps Amber Crystal Empire Chandelier, a luxurious centerpiece that captures the elegance of vintage design with a modern twist. Featuring cascading layers of faceted amber glass prisms arranged in a dramatic inverted pyramid shape, this chandelier radiates warm, golden light that transforms any space into a sophisticated setting. Suspended by a gold-finished canopy and fabric-wrapped cord, it’s ideal for high ceilings in entryways, staircases, or formal dining rooms seeking a bold and timeless lighting feature.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make a grand statement with the Hermanlamps Amber Crystal Empire Chandelier, a luxurious centerpiece that captures the elegance of vintage design with a modern twist. Featuring cascading layers of faceted amber glass prisms arranged in a dramatic inverted pyramid shape, this chandelier radiates warm, golden light that transforms any space into a sophisticated setting. Suspended by a gold-finished canopy and fabric-wrapped cord, it’s ideal for high ceilings in entryways, staircases, or formal dining rooms seeking a bold and timeless lighting feature.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























