
Amor Ghiaccio Glass Wall Sconce 12"
Inspired by the famous Italian decorative glass, the Amor chandelier artfully diffuses light through curved textured glass pieces. It features an electroplated brass finish to elegantly illuminate any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Body Finish | Brass/Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Select Color
Select Style
From $195.65
Original: $559.00
-65%Amor Ghiaccio Glass Wall Sconce 12"—
$559.00
$195.65More Images




















Amor Ghiaccio Glass Wall Sconce 12"
Inspired by the famous Italian decorative glass, the Amor chandelier artfully diffuses light through curved textured glass pieces. It features an electroplated brass finish to elegantly illuminate any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Body Finish | Brass/Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by the famous Italian decorative glass, the Amor chandelier artfully diffuses light through curved textured glass pieces. It features an electroplated brass finish to elegantly illuminate any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Body Finish | Brass/Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | E12 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- If you need a longer size, please contact us.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























