
Anabella Round Chandelier
Large crystal droplets catch the light, enhancing the shimmer of our stunning Anabella Collection. Its timeless elegance lends a special atmosphere to any room. Available in a pendant, chandelier, floor lamp and table lamp.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Crystal |
| Finish | Antique Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | 7-watt max GU10 bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images

Anabella Round Chandelier
Large crystal droplets catch the light, enhancing the shimmer of our stunning Anabella Collection. Its timeless elegance lends a special atmosphere to any room. Available in a pendant, chandelier, floor lamp and table lamp.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Crystal |
| Finish | Antique Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | 7-watt max GU10 bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Large crystal droplets catch the light, enhancing the shimmer of our stunning Anabella Collection. Its timeless elegance lends a special atmosphere to any room. Available in a pendant, chandelier, floor lamp and table lamp.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Crystal |
| Finish | Antique Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | 7-watt max GU10 bulbs(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























