
Art Selenite Large Chandelier
Named after the Greek goddess of the moon, selenite emits a soft, moonlight-like glow. This crystalline form of gypsum is valued for its spiritual and protective properties and is believed to unlock divine wisdom. Our Art Selenite Lighting has crystals carefully set into the frame to resemble glistening stalactites.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Selenite crystal |
| Body Finish | Matte Black, Matt Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $6,198.00
-65%$6,198.00
$2,169.30More Images









Art Selenite Large Chandelier
Named after the Greek goddess of the moon, selenite emits a soft, moonlight-like glow. This crystalline form of gypsum is valued for its spiritual and protective properties and is believed to unlock divine wisdom. Our Art Selenite Lighting has crystals carefully set into the frame to resemble glistening stalactites.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Selenite crystal |
| Body Finish | Matte Black, Matt Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Named after the Greek goddess of the moon, selenite emits a soft, moonlight-like glow. This crystalline form of gypsum is valued for its spiritual and protective properties and is believed to unlock divine wisdom. Our Art Selenite Lighting has crystals carefully set into the frame to resemble glistening stalactites.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Selenite crystal |
| Body Finish | Matte Black, Matt Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | E12(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |







