
Asti Murano Chandelier
The Asti tiered chandelier is a captivating lighting masterpiece, crafted with a vintage flair. It features layers of colored glass polyhedrons in enchanting shades, each meticulously secured to a refined brass-finish frame, creating a timeless and elegant statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images

























Asti Murano Chandelier
The Asti tiered chandelier is a captivating lighting masterpiece, crafted with a vintage flair. It features layers of colored glass polyhedrons in enchanting shades, each meticulously secured to a refined brass-finish frame, creating a timeless and elegant statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Asti tiered chandelier is a captivating lighting masterpiece, crafted with a vintage flair. It features layers of colored glass polyhedrons in enchanting shades, each meticulously secured to a refined brass-finish frame, creating a timeless and elegant statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Glass |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/9/17 |
| Light Source | Max. 40W E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























