
Astoria Modern Brass Chandelier
A stunning modernist arrangement of converging x-y axes, Fleming contains a slight allusion to the Bauhaus in the oblate spheroid shape of its shades. Just as that famous school sought to merge form and function, our Fleming sends warm LED light in numerous directions while making a strong visual impression.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Burnished brass-finished steel, Opal Glass Shades |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images






Astoria Modern Brass Chandelier
A stunning modernist arrangement of converging x-y axes, Fleming contains a slight allusion to the Bauhaus in the oblate spheroid shape of its shades. Just as that famous school sought to merge form and function, our Fleming sends warm LED light in numerous directions while making a strong visual impression.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Burnished brass-finished steel, Opal Glass Shades |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stunning modernist arrangement of converging x-y axes, Fleming contains a slight allusion to the Bauhaus in the oblate spheroid shape of its shades. Just as that famous school sought to merge form and function, our Fleming sends warm LED light in numerous directions while making a strong visual impression.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Burnished brass-finished steel, Opal Glass Shades |
| Finish | Aged Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 16 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























