
Avril Round Small Water Drop Chandelier 35"
The water drop chandelier is made of brass and glass drops, This artistic lighting fixture features a center area where life-like branches start to twist and turn from, covered with a luxurious brass finish. Multiple light bulbs provide the dramatics of light rays glistening through the crystal droplets.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |


Original: $1,680.00
-65%$1,680.00
$588.00More Images





Avril Round Small Water Drop Chandelier 35"
The water drop chandelier is made of brass and glass drops, This artistic lighting fixture features a center area where life-like branches start to twist and turn from, covered with a luxurious brass finish. Multiple light bulbs provide the dramatics of light rays glistening through the crystal droplets.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |


Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The water drop chandelier is made of brass and glass drops, This artistic lighting fixture features a center area where life-like branches start to twist and turn from, covered with a luxurious brass finish. Multiple light bulbs provide the dramatics of light rays glistening through the crystal droplets.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |

























