
Bank Glass Globe Chandelier
With its satin brass finishes and rich matte white glass shades, the Bank is a design asset to any space. Bank Glass Globe Chandelier offers a vintage lighting option to spaces that need functional, yet stylish luxury lighting fixtures. Bank is the perfect addition to illuminate your foyer, living room, formal dining room and beyond.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Hand-blown glass, plated brass steel. |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 4W G9 LED, (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,349.00
-65%$1,349.00
$472.15More Images







Bank Glass Globe Chandelier
With its satin brass finishes and rich matte white glass shades, the Bank is a design asset to any space. Bank Glass Globe Chandelier offers a vintage lighting option to spaces that need functional, yet stylish luxury lighting fixtures. Bank is the perfect addition to illuminate your foyer, living room, formal dining room and beyond.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Hand-blown glass, plated brass steel. |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 4W G9 LED, (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With its satin brass finishes and rich matte white glass shades, the Bank is a design asset to any space. Bank Glass Globe Chandelier offers a vintage lighting option to spaces that need functional, yet stylish luxury lighting fixtures. Bank is the perfect addition to illuminate your foyer, living room, formal dining room and beyond.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Hand-blown glass, plated brass steel. |
| Finish | Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 9 |
| Light Source | 4W G9 LED, (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























