
Eve Branch Crystal Chandelier 12-Light
Feel the weight of Twelve Crystals when you get this one. This high-quality, modern premium crystal chandelier will make a bold statement in your home with its ample room and impressive decor. Its beautiful, classical design also adds an opulent feel to your room and the superior chandeliers are bound to grab the attention of everyone. This chandelier is a great choice if you entertain frequently and want to add a touch of grace to your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 Crystal Glass & Brass |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,089.00
-65%$1,089.00
$381.15More Images







Eve Branch Crystal Chandelier 12-Light
Feel the weight of Twelve Crystals when you get this one. This high-quality, modern premium crystal chandelier will make a bold statement in your home with its ample room and impressive decor. Its beautiful, classical design also adds an opulent feel to your room and the superior chandeliers are bound to grab the attention of everyone. This chandelier is a great choice if you entertain frequently and want to add a touch of grace to your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 Crystal Glass & Brass |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Feel the weight of Twelve Crystals when you get this one. This high-quality, modern premium crystal chandelier will make a bold statement in your home with its ample room and impressive decor. Its beautiful, classical design also adds an opulent feel to your room and the superior chandeliers are bound to grab the attention of everyone. This chandelier is a great choice if you entertain frequently and want to add a touch of grace to your space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 Crystal Glass & Brass |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























