
Eve Branch Crystal Chandelier 15-lights
Experience the elegance and luxury of this exquisite chandelier! Crafted from high-quality brass and adorned with dazzling K9 crystals, this stunning piece is perfect for elevating any space. Whether it's your bar, dining room, kitchen, or bedroom, this chandelier effortlessly adds a touch of sophistication. Easy to install and guaranteed to make a statement, it brings a luxurious ambiance to your home that’s sure to impress.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystals |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | G9 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,489.00
-65%$1,489.00
$521.15More Images








Eve Branch Crystal Chandelier 15-lights
Experience the elegance and luxury of this exquisite chandelier! Crafted from high-quality brass and adorned with dazzling K9 crystals, this stunning piece is perfect for elevating any space. Whether it's your bar, dining room, kitchen, or bedroom, this chandelier effortlessly adds a touch of sophistication. Easy to install and guaranteed to make a statement, it brings a luxurious ambiance to your home that’s sure to impress.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystals |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | G9 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the elegance and luxury of this exquisite chandelier! Crafted from high-quality brass and adorned with dazzling K9 crystals, this stunning piece is perfect for elevating any space. Whether it's your bar, dining room, kitchen, or bedroom, this chandelier effortlessly adds a touch of sophistication. Easy to install and guaranteed to make a statement, it brings a luxurious ambiance to your home that’s sure to impress.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystals |
| Available Colours | Clear |
| Frame Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 15 |
| Light Source | G9 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























