
Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern
Fabricated in solid brass with a dark bronze finish, the Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern is an oversized statement piece. This classic, yet versatile Victorian design oozes grandeur and makes the perfect hallway / entrance fitting but would work well in a living or dining room, over kitchen islands or large porches.
In the production of this lantern we fabricate the brass lantern surround first before blowing the opaline glass directly inside creating the beautiful bulbous look.
This Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern showcases exquisite craftsmanship and timeless elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Aged Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50More Images






Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern
Fabricated in solid brass with a dark bronze finish, the Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern is an oversized statement piece. This classic, yet versatile Victorian design oozes grandeur and makes the perfect hallway / entrance fitting but would work well in a living or dining room, over kitchen islands or large porches.
In the production of this lantern we fabricate the brass lantern surround first before blowing the opaline glass directly inside creating the beautiful bulbous look.
This Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern showcases exquisite craftsmanship and timeless elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Aged Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fabricated in solid brass with a dark bronze finish, the Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern is an oversized statement piece. This classic, yet versatile Victorian design oozes grandeur and makes the perfect hallway / entrance fitting but would work well in a living or dining room, over kitchen islands or large porches.
In the production of this lantern we fabricate the brass lantern surround first before blowing the opaline glass directly inside creating the beautiful bulbous look.
This Battersea Opaline and Brass Hanging Lantern showcases exquisite craftsmanship and timeless elegance.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Glass |
| Finish | Aged Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























