
Belts Combination Leather Pendant Light
Accommodating multiple lamps and operating with a simple technology for unparalleled ease of installation and connection. The leather 'fit' can be adjusted from tense to relaxed, as well as the click-and-connect functionality, by fitting it into a buckle that is attached to each lamp. It can be placed in ceilings, or even be left loose on the floor, seeing as the leather is aesthetically pleasing.
Light is directed to the entire space, including upwards and downwards, with 360° diffusion lighting.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Lamp Shade diameter:20cm / 7.8″
1 head Size: Dia 120cm x H 80cm / ∅ 47.2″ x H 31.5″

3 heads Size: Dia 80cm x H 120cm / ∅ 31.5″ x H 47.2″

5 heads Size: Dia 100cm x H 150cm / ∅ 39.4″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Leather, Iron, Metal |
| Body Finishes | Black, Orange. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Lamp body color | Chrome, Gold |
| Shade Finishes | Black, Orange |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $550.00
-65%$550.00
$192.50More Images
































Belts Combination Leather Pendant Light
Accommodating multiple lamps and operating with a simple technology for unparalleled ease of installation and connection. The leather 'fit' can be adjusted from tense to relaxed, as well as the click-and-connect functionality, by fitting it into a buckle that is attached to each lamp. It can be placed in ceilings, or even be left loose on the floor, seeing as the leather is aesthetically pleasing.
Light is directed to the entire space, including upwards and downwards, with 360° diffusion lighting.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Lamp Shade diameter:20cm / 7.8″
1 head Size: Dia 120cm x H 80cm / ∅ 47.2″ x H 31.5″

3 heads Size: Dia 80cm x H 120cm / ∅ 31.5″ x H 47.2″

5 heads Size: Dia 100cm x H 150cm / ∅ 39.4″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Leather, Iron, Metal |
| Body Finishes | Black, Orange. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Lamp body color | Chrome, Gold |
| Shade Finishes | Black, Orange |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Accommodating multiple lamps and operating with a simple technology for unparalleled ease of installation and connection. The leather 'fit' can be adjusted from tense to relaxed, as well as the click-and-connect functionality, by fitting it into a buckle that is attached to each lamp. It can be placed in ceilings, or even be left loose on the floor, seeing as the leather is aesthetically pleasing.
Light is directed to the entire space, including upwards and downwards, with 360° diffusion lighting.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Lamp Shade diameter:20cm / 7.8″
1 head Size: Dia 120cm x H 80cm / ∅ 47.2″ x H 31.5″

3 heads Size: Dia 80cm x H 120cm / ∅ 31.5″ x H 47.2″

5 heads Size: Dia 100cm x H 150cm / ∅ 39.4″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Leather, Iron, Metal |
| Body Finishes | Black, Orange. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Lamp body color | Chrome, Gold |
| Shade Finishes | Black, Orange |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























