
Berlin Chandelier Bottle Green 35" W 47" W
Our Berlin chandelier is a show-stopping, vintage inspired lighting piece that is available in 4 beautiful colours – Clear, Amber, Green, and Smoked Glass.
These vintage inspired chandeliers are comprised of tiers of coloured glass polyhedrons, each of which is individually bolted to a brass finish frame.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Steel with an Aged Copper and Brass finish |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,759.00
-65%$2,759.00
$965.65More Images







Berlin Chandelier Bottle Green 35" W 47" W
Our Berlin chandelier is a show-stopping, vintage inspired lighting piece that is available in 4 beautiful colours – Clear, Amber, Green, and Smoked Glass.
These vintage inspired chandeliers are comprised of tiers of coloured glass polyhedrons, each of which is individually bolted to a brass finish frame.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Steel with an Aged Copper and Brass finish |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Berlin chandelier is a show-stopping, vintage inspired lighting piece that is available in 4 beautiful colours – Clear, Amber, Green, and Smoked Glass.
These vintage inspired chandeliers are comprised of tiers of coloured glass polyhedrons, each of which is individually bolted to a brass finish frame.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Steel with an Aged Copper and Brass finish |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 18 |
| Light Source | E26(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























