
Blaire Round Chandelier
Formed from molten glass and shaped into gently curved panels, the Blaire Lighting Collection brings sculptural elegance to any space. Each panel subtly overlaps the next, creating depth, movement, and a layered diffusion of light that feels both soft and architectural. Offered in a refined palette of crystalline clear, pearlescent white, and rich umber, Blaire casts an ethereal glow with a striking presence.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Molten glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,820.00
-65%$2,820.00
$987.00More Images













Blaire Round Chandelier
Formed from molten glass and shaped into gently curved panels, the Blaire Lighting Collection brings sculptural elegance to any space. Each panel subtly overlaps the next, creating depth, movement, and a layered diffusion of light that feels both soft and architectural. Offered in a refined palette of crystalline clear, pearlescent white, and rich umber, Blaire casts an ethereal glow with a striking presence.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Molten glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Formed from molten glass and shaped into gently curved panels, the Blaire Lighting Collection brings sculptural elegance to any space. Each panel subtly overlaps the next, creating depth, movement, and a layered diffusion of light that feels both soft and architectural. Offered in a refined palette of crystalline clear, pearlescent white, and rich umber, Blaire casts an ethereal glow with a striking presence.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Molten glass |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























