
Blason Modern Chandelier 23.2"
With a stunning 2-layer design, Chandelier Blason offers a striking look for both classic and contemporary interiors. This antique brass finish chandelier, embellished with thick frosted glass plates, captures and reflects light, providing a shimmering textured effect that is perfect for hallways, living areas and bedrooms. The fixture is suspended from a chain that is adjustable in height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,050.00
-65%$2,050.00
$717.50More Images





Blason Modern Chandelier 23.2"
With a stunning 2-layer design, Chandelier Blason offers a striking look for both classic and contemporary interiors. This antique brass finish chandelier, embellished with thick frosted glass plates, captures and reflects light, providing a shimmering textured effect that is perfect for hallways, living areas and bedrooms. The fixture is suspended from a chain that is adjustable in height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With a stunning 2-layer design, Chandelier Blason offers a striking look for both classic and contemporary interiors. This antique brass finish chandelier, embellished with thick frosted glass plates, captures and reflects light, providing a shimmering textured effect that is perfect for hallways, living areas and bedrooms. The fixture is suspended from a chain that is adjustable in height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 10 |
| Light Source | E26 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























