
Boho Shell Tiered Chandelier
Introduce a touch of elegance into your living spaces with our Boho Shell Tiered Chandelier. Handcrafted from natural Capiz shells, this chandelier combines traditional pear shape with beautiful textures for a soft and diffused light. Perfect for any room, from the stairs to the dining table or a high ceiling living room.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural shell, Iron, Metal |
| Finish | Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source |
LED bulb or Edison bulb. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $962.00
-65%$962.00
$336.70More Images























Boho Shell Tiered Chandelier
Introduce a touch of elegance into your living spaces with our Boho Shell Tiered Chandelier. Handcrafted from natural Capiz shells, this chandelier combines traditional pear shape with beautiful textures for a soft and diffused light. Perfect for any room, from the stairs to the dining table or a high ceiling living room.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural shell, Iron, Metal |
| Finish | Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source |
LED bulb or Edison bulb. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introduce a touch of elegance into your living spaces with our Boho Shell Tiered Chandelier. Handcrafted from natural Capiz shells, this chandelier combines traditional pear shape with beautiful textures for a soft and diffused light. Perfect for any room, from the stairs to the dining table or a high ceiling living room.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural shell, Iron, Metal |
| Finish | Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source |
LED bulb or Edison bulb. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























