
Bordeaux Mobile Glass Globe Chandelier
Bordeaux is bold and lively. With glowing lamps from all angles and a luxurious satin brass frame the Bordeaux adds interest to any space.
PRODUCT SPECS
CANOPY 1"H x 5"W
BODY HEIGHT 17"
DIAMETER 30"
OVERALL HEIGHT 50" (adjustable, includes 1-6" Stem, 1-12" Stem)
WIRE LENGTH 96"
WEIGHT Allow for 25 lbs.
BULBS (10) 4W E26, 120V (Bulbs included)
DIMMABLE Yes
SLOPE ADAPTABLE Yes
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, Smoke Glass Globe
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images



Bordeaux Mobile Glass Globe Chandelier
Bordeaux is bold and lively. With glowing lamps from all angles and a luxurious satin brass frame the Bordeaux adds interest to any space.
PRODUCT SPECS
CANOPY 1"H x 5"W
BODY HEIGHT 17"
DIAMETER 30"
OVERALL HEIGHT 50" (adjustable, includes 1-6" Stem, 1-12" Stem)
WIRE LENGTH 96"
WEIGHT Allow for 25 lbs.
BULBS (10) 4W E26, 120V (Bulbs included)
DIMMABLE Yes
SLOPE ADAPTABLE Yes
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, Smoke Glass Globe
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bordeaux is bold and lively. With glowing lamps from all angles and a luxurious satin brass frame the Bordeaux adds interest to any space.
PRODUCT SPECS
CANOPY 1"H x 5"W
BODY HEIGHT 17"
DIAMETER 30"
OVERALL HEIGHT 50" (adjustable, includes 1-6" Stem, 1-12" Stem)
WIRE LENGTH 96"
WEIGHT Allow for 25 lbs.
BULBS (10) 4W E26, 120V (Bulbs included)
DIMMABLE Yes
SLOPE ADAPTABLE Yes
FINISH Satin Brass
MATERIAL Metal, Smoke Glass Globe
CERTIFICATION UL Listed
Note
- Please note that this lamps requires self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | G4(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























