
Breezeleaf Chandelier
Indulge in the luxurious and exclusive Breezeleaf Chandelier. Inspired by the organic artistry of floating leaves, this handblown crystal fixture boasts green and golden hues to elevate any space. Embrace the natural world in your home with customizable formations.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 200cm x W 120cm x H 125cm / L 78.7″ x W 47.2″ x H 49.2″

Size: Dia 120cm x 400cm / ∅ 47.2″ x 157.5″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold, Clear. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $4,988.00
-65%$4,988.00
$1,745.80More Images














Breezeleaf Chandelier
Indulge in the luxurious and exclusive Breezeleaf Chandelier. Inspired by the organic artistry of floating leaves, this handblown crystal fixture boasts green and golden hues to elevate any space. Embrace the natural world in your home with customizable formations.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 200cm x W 120cm x H 125cm / L 78.7″ x W 47.2″ x H 49.2″

Size: Dia 120cm x 400cm / ∅ 47.2″ x 157.5″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold, Clear. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indulge in the luxurious and exclusive Breezeleaf Chandelier. Inspired by the organic artistry of floating leaves, this handblown crystal fixture boasts green and golden hues to elevate any space. Embrace the natural world in your home with customizable formations.
Customized service: You can easily customize the size, finish color, number of light sources, hanging wire & chain length, etc. Simplify the customization process and communicate directly with designers online.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: L 200cm x W 120cm x H 125cm / L 78.7″ x W 47.2″ x H 49.2″

Size: Dia 120cm x 400cm / ∅ 47.2″ x 157.5″
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Gold, Clear. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED. |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED. |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























