
Burton Marble Chandelier
This charming Burton Marble Chandelier managed to combine practicality with elegance, is perfect for mounting on the ceiling in a living room. And the design of this product makes itself overall more postmodern.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 23.6”(60cm) x H 23.6”(60cm)
- Size: Dia 31.5”(80cm) x H 23.6”(60cm)

- Size: Dia 39.4”(100cm) x H 31.5”(80cm)
- Size: Dia 47.2”(120cm) x H 31.5”(80cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00More Images





















Burton Marble Chandelier
This charming Burton Marble Chandelier managed to combine practicality with elegance, is perfect for mounting on the ceiling in a living room. And the design of this product makes itself overall more postmodern.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 23.6”(60cm) x H 23.6”(60cm)
- Size: Dia 31.5”(80cm) x H 23.6”(60cm)

- Size: Dia 39.4”(100cm) x H 31.5”(80cm)
- Size: Dia 47.2”(120cm) x H 31.5”(80cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This charming Burton Marble Chandelier managed to combine practicality with elegance, is perfect for mounting on the ceiling in a living room. And the design of this product makes itself overall more postmodern.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 23.6”(60cm) x H 23.6”(60cm)
- Size: Dia 31.5”(80cm) x H 23.6”(60cm)

- Size: Dia 39.4”(100cm) x H 31.5”(80cm)
- Size: Dia 47.2”(120cm) x H 31.5”(80cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal. |
| Finish | Brass |
| Shade Finish | Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























