
Cadere Water Drop Lighting Fixture
A pendant light that provides a soft landing for light, and a bold statement in any room. Inspired by the way the moon reflects in waves, the light inside encases silver, and the outside is frosted and cuts through the light like a beacon. Hang it in the foyer to add an elegant touch to your open home, or in the kids' room to light up their storybook adventures.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brushed |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/8/10 |
| Light Source | 3W LED Chips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $690.00
-65%$690.00
$241.50More Images



















Cadere Water Drop Lighting Fixture
A pendant light that provides a soft landing for light, and a bold statement in any room. Inspired by the way the moon reflects in waves, the light inside encases silver, and the outside is frosted and cuts through the light like a beacon. Hang it in the foyer to add an elegant touch to your open home, or in the kids' room to light up their storybook adventures.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brushed |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/8/10 |
| Light Source | 3W LED Chips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A pendant light that provides a soft landing for light, and a bold statement in any room. Inspired by the way the moon reflects in waves, the light inside encases silver, and the outside is frosted and cuts through the light like a beacon. Hang it in the foyer to add an elegant touch to your open home, or in the kids' room to light up their storybook adventures.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Aluminum, Glass |
| Finish | Brushed |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1/3/5/8/10 |
| Light Source | 3W LED Chips (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























