
Campobasso Chandelier 8-Light 26"
Intricate gold metal is flourished by hand pressed glass wafers. No two alike, the 3-colored rippled glass is juxtaposed for contrast and structure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Clear/Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,850.00
-65%$1,850.00
$647.50More Images



Campobasso Chandelier 8-Light 26"
Intricate gold metal is flourished by hand pressed glass wafers. No two alike, the 3-colored rippled glass is juxtaposed for contrast and structure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Clear/Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Intricate gold metal is flourished by hand pressed glass wafers. No two alike, the 3-colored rippled glass is juxtaposed for contrast and structure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Brass |
| Glass Color | Clear/Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 8 |
| Light Source | G9 bulbs (included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























