
Cathy Circular Chandelier
Product Detail
- Finish: Lacquered Burnished Brass/Bronze
- Dimension: 18 DIA x 60 OAH*
- Weight: 32lbs
- Shade: Textured Cast Glass
- CEILING PLATE / J-BOX: 18” Diameter
- Bulbs(Included): 10
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
$755.68
Original: $2,159.10
-65%Cathy Circular Chandelier—
$2,159.10
$755.68More Images



Cathy Circular Chandelier
Product Detail
- Finish: Lacquered Burnished Brass/Bronze
- Dimension: 18 DIA x 60 OAH*
- Weight: 32lbs
- Shade: Textured Cast Glass
- CEILING PLATE / J-BOX: 18” Diameter
- Bulbs(Included): 10
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Detail
- Finish: Lacquered Burnished Brass/Bronze
- Dimension: 18 DIA x 60 OAH*
- Weight: 32lbs
- Shade: Textured Cast Glass
- CEILING PLATE / J-BOX: 18” Diameter
- Bulbs(Included): 10
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























