
Capri Chandelier 4 Tiers Handblown Glass
Explore the refined elegance of the Capri Chandelier. This vintage inspired ceiling lamp features four tiers of transparent tubular glass, which are handblown by skilled artisans. It emits a warm, inviting glow to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,799.00
-65%$1,799.00
$629.65More Images





Capri Chandelier 4 Tiers Handblown Glass
Explore the refined elegance of the Capri Chandelier. This vintage inspired ceiling lamp features four tiers of transparent tubular glass, which are handblown by skilled artisans. It emits a warm, inviting glow to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Explore the refined elegance of the Capri Chandelier. This vintage inspired ceiling lamp features four tiers of transparent tubular glass, which are handblown by skilled artisans. It emits a warm, inviting glow to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, brass, glass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 13 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























