
Cas Murano Spiral Chandelier
Command attention and transform your space with this breathtakingly Cas Murano Spiral Chandelier. A true testament to timeless artistry, this magnificent fixture is composed of 83 individual, handcrafted amber glasses, each a unique work of art that captures and refracts light with a warm, golden glow.
The defining feature is its stunning spiral design, where the elegant glasses descend in a graceful, flowing vortex. This dynamic shape creates a captivating sense of movement and opulence, ensuring your chandelier is the undisputed centerpiece of any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,200.00
-65%$3,200.00
$1,120.00More Images










Cas Murano Spiral Chandelier
Command attention and transform your space with this breathtakingly Cas Murano Spiral Chandelier. A true testament to timeless artistry, this magnificent fixture is composed of 83 individual, handcrafted amber glasses, each a unique work of art that captures and refracts light with a warm, golden glow.
The defining feature is its stunning spiral design, where the elegant glasses descend in a graceful, flowing vortex. This dynamic shape creates a captivating sense of movement and opulence, ensuring your chandelier is the undisputed centerpiece of any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Command attention and transform your space with this breathtakingly Cas Murano Spiral Chandelier. A true testament to timeless artistry, this magnificent fixture is composed of 83 individual, handcrafted amber glasses, each a unique work of art that captures and refracts light with a warm, golden glow.
The defining feature is its stunning spiral design, where the elegant glasses descend in a graceful, flowing vortex. This dynamic shape creates a captivating sense of movement and opulence, ensuring your chandelier is the undisputed centerpiece of any room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Glass |
| Finish | Polished Chrome |
| Color | Amber |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 7 |
| Light Source | G9 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























