
Casen Pendant Light
Expertly crafted glass globes drop from modern satin brass hardware in our Casen Lighting Collection. Each globe is mouth blown by our artisan partners and features an integrated LED light that illuminates the glass from within to enhance every natural crackle and bubble detail—bringing a unique, organic touch into your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless steel, blown crackle glass globe |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $390.00
-65%$390.00
$136.50More Images






Casen Pendant Light
Expertly crafted glass globes drop from modern satin brass hardware in our Casen Lighting Collection. Each globe is mouth blown by our artisan partners and features an integrated LED light that illuminates the glass from within to enhance every natural crackle and bubble detail—bringing a unique, organic touch into your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless steel, blown crackle glass globe |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Expertly crafted glass globes drop from modern satin brass hardware in our Casen Lighting Collection. Each globe is mouth blown by our artisan partners and features an integrated LED light that illuminates the glass from within to enhance every natural crackle and bubble detail—bringing a unique, organic touch into your home.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless steel, blown crackle glass globe |
| Body Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























