
Ceramic Ginkgo Round Chandelier D
All pieces in our “Ceramic Ginkgo Series” are inspired by ginkgo leaves.This ancient tree has thrived throughout history and is a potent symbol of vitality and longevity. The Ginkgo Collection taps into the principles of living nature and the life sustaining relationship between sun and tree. Each individually-crafted porcelain leaf is positioned exactly, to capture and reflect light in a particular way, mirroring the dynamic harmony nature itself creates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass, Porcelain |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Number of Lights | 6 / 8/ 10 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,259.00
-65%$1,259.00
$440.65More Images





Ceramic Ginkgo Round Chandelier D
All pieces in our “Ceramic Ginkgo Series” are inspired by ginkgo leaves.This ancient tree has thrived throughout history and is a potent symbol of vitality and longevity. The Ginkgo Collection taps into the principles of living nature and the life sustaining relationship between sun and tree. Each individually-crafted porcelain leaf is positioned exactly, to capture and reflect light in a particular way, mirroring the dynamic harmony nature itself creates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass, Porcelain |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Number of Lights | 6 / 8/ 10 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
All pieces in our “Ceramic Ginkgo Series” are inspired by ginkgo leaves.This ancient tree has thrived throughout history and is a potent symbol of vitality and longevity. The Ginkgo Collection taps into the principles of living nature and the life sustaining relationship between sun and tree. Each individually-crafted porcelain leaf is positioned exactly, to capture and reflect light in a particular way, mirroring the dynamic harmony nature itself creates.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Copper, Glass, Porcelain |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Number of Lights | 6 / 8/ 10 |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























