
Chapt Crystal Shade Pendant Light
The Chap Pendant is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The lead crystal shade is hand polished.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystal |
| Finish | Matte Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images









Chapt Crystal Shade Pendant Light
The Chap Pendant is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The lead crystal shade is hand polished.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystal |
| Finish | Matte Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Chap Pendant is machined from solid brass. All parts are hand polished and patina’d. The lead crystal shade is hand polished.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, K9 Crystal |
| Finish | Matte Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























