
Cinderella Crystal Round Chandelier Pendant
This Chandelier is a 9 light flush pendant lamp with a rod hanging style. Finesse Decor's Cinderella Chandelier features an elegant crystal shade enabling the light to reflect brilliantly through the crystals.
This home decor crystal chandelier is the epitome of elegance; these decorative lights feature a dainty chrome canopy and shade with beautiful adorning crystals that emit very romantic and comfortable ambient lighting; this living room light gives a pleasing aesthetic touch to any of your space.
This LED Cinderella Chandelier is made from wear-resistant, high quality stainless steel and crystals which minimizes corrosion and ensures durability; this cute lamp features a bright, energy-saving LED lighting with no flash or glare giving added comfort to the eyes; this is a best choice for any kind of casual, contemporary, or meditative style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65More Images





Cinderella Crystal Round Chandelier Pendant
This Chandelier is a 9 light flush pendant lamp with a rod hanging style. Finesse Decor's Cinderella Chandelier features an elegant crystal shade enabling the light to reflect brilliantly through the crystals.
This home decor crystal chandelier is the epitome of elegance; these decorative lights feature a dainty chrome canopy and shade with beautiful adorning crystals that emit very romantic and comfortable ambient lighting; this living room light gives a pleasing aesthetic touch to any of your space.
This LED Cinderella Chandelier is made from wear-resistant, high quality stainless steel and crystals which minimizes corrosion and ensures durability; this cute lamp features a bright, energy-saving LED lighting with no flash or glare giving added comfort to the eyes; this is a best choice for any kind of casual, contemporary, or meditative style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Chandelier is a 9 light flush pendant lamp with a rod hanging style. Finesse Decor's Cinderella Chandelier features an elegant crystal shade enabling the light to reflect brilliantly through the crystals.
This home decor crystal chandelier is the epitome of elegance; these decorative lights feature a dainty chrome canopy and shade with beautiful adorning crystals that emit very romantic and comfortable ambient lighting; this living room light gives a pleasing aesthetic touch to any of your space.
This LED Cinderella Chandelier is made from wear-resistant, high quality stainless steel and crystals which minimizes corrosion and ensures durability; this cute lamp features a bright, energy-saving LED lighting with no flash or glare giving added comfort to the eyes; this is a best choice for any kind of casual, contemporary, or meditative style.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Crystal |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























