
Cindra
Presenting our exquisite and refined Cindra chandelier - the ideal lighting solution to elevate any room in your residence. Crafted with meticulous attention to detail, this chandelier showcases a timeless design that seamlessly harmonizes with a plethora of decor styles. Suspended from the ceiling, watch as it transforms your space into an opulent haven.
Key Features
- Dimmable using standard dimmer switches
- Sloped Ceiling Compatible
- Hanging length adjustable
- Customizations available Upon Request
Length of each pendant's head is 23.6"/60cm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Acrylic and Metal |
| Wire Length | Adjustable (Support Customization) |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | Integrated LED |
| Bulb Wattage | 3W |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Irradiation Area | 10㎡-40㎡ |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $899.00
-65%$899.00
$314.65More Images




























Cindra
Presenting our exquisite and refined Cindra chandelier - the ideal lighting solution to elevate any room in your residence. Crafted with meticulous attention to detail, this chandelier showcases a timeless design that seamlessly harmonizes with a plethora of decor styles. Suspended from the ceiling, watch as it transforms your space into an opulent haven.
Key Features
- Dimmable using standard dimmer switches
- Sloped Ceiling Compatible
- Hanging length adjustable
- Customizations available Upon Request
Length of each pendant's head is 23.6"/60cm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Acrylic and Metal |
| Wire Length | Adjustable (Support Customization) |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | Integrated LED |
| Bulb Wattage | 3W |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Irradiation Area | 10㎡-40㎡ |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Presenting our exquisite and refined Cindra chandelier - the ideal lighting solution to elevate any room in your residence. Crafted with meticulous attention to detail, this chandelier showcases a timeless design that seamlessly harmonizes with a plethora of decor styles. Suspended from the ceiling, watch as it transforms your space into an opulent haven.
Key Features
- Dimmable using standard dimmer switches
- Sloped Ceiling Compatible
- Hanging length adjustable
- Customizations available Upon Request
Length of each pendant's head is 23.6"/60cm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Acrylic and Metal |
| Wire Length | Adjustable (Support Customization) |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | Integrated LED |
| Bulb Wattage | 3W |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Adaptable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Irradiation Area | 10㎡-40㎡ |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























