
Circular Chandelier
The Circular Chandelier is a modern lighting solution that will add a touch of elegance to any room. Its circular design is both mythical and aesthetically pleasing, while its versatile nature allows you to use it as a ceiling, room, or pendant light--individually or in combination. Revolutionary lighting technology and innovative functions complete the look in a truly stunning way.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 40cm x H 150cm / ∅ 15.7″ x H 59″
Size: Dia 60cm x H 150cm / ∅ 23.6″ x H 59″
Size: Dia 80cm x H 150cm / ∅ 31.5″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Stainless steel, Acrylic. |
| Finish | White, Black, Rose gold, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $1,120.00
-65%$1,120.00
$392.00More Images


































































































































Circular Chandelier
The Circular Chandelier is a modern lighting solution that will add a touch of elegance to any room. Its circular design is both mythical and aesthetically pleasing, while its versatile nature allows you to use it as a ceiling, room, or pendant light--individually or in combination. Revolutionary lighting technology and innovative functions complete the look in a truly stunning way.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 40cm x H 150cm / ∅ 15.7″ x H 59″
Size: Dia 60cm x H 150cm / ∅ 23.6″ x H 59″
Size: Dia 80cm x H 150cm / ∅ 31.5″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Stainless steel, Acrylic. |
| Finish | White, Black, Rose gold, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Circular Chandelier is a modern lighting solution that will add a touch of elegance to any room. Its circular design is both mythical and aesthetically pleasing, while its versatile nature allows you to use it as a ceiling, room, or pendant light--individually or in combination. Revolutionary lighting technology and innovative functions complete the look in a truly stunning way.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 40cm x H 150cm / ∅ 15.7″ x H 59″
Size: Dia 60cm x H 150cm / ∅ 23.6″ x H 59″
Size: Dia 80cm x H 150cm / ∅ 31.5″ x H 59″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Stainless steel, Acrylic. |
| Finish | White, Black, Rose gold, Gold. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























