
Classic Symphony Spiral Chandelier
The crystal elements form beautiful figures, which create a great effect. In addition, they provide a real sparkle and radiance, because the crystals reflect the light. The light is very pleasant and is optimally distributed in the stairs.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 40cm x H 120cm / ∅ 15.7″ x H 47.2″ (Power~50W)
Size: Dia 50cm x H 160cm / ∅ 19.7″ x H 63″ (Power~60W)
Size: Dia 60cm x H 200cm / ∅ 23.6″ x H 78.7″ (Power~70W)
Size: Dia 70cm x H 230cm / ∅ 27.6″ x H 90.6″ (Power~80W)
Size: Dia 80cm x H 260cm / ∅ 31.5″ x H 102.4″ (Power~90W)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Crystal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $865.00
-65%$865.00
$302.75More Images





















Classic Symphony Spiral Chandelier
The crystal elements form beautiful figures, which create a great effect. In addition, they provide a real sparkle and radiance, because the crystals reflect the light. The light is very pleasant and is optimally distributed in the stairs.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 40cm x H 120cm / ∅ 15.7″ x H 47.2″ (Power~50W)
Size: Dia 50cm x H 160cm / ∅ 19.7″ x H 63″ (Power~60W)
Size: Dia 60cm x H 200cm / ∅ 23.6″ x H 78.7″ (Power~70W)
Size: Dia 70cm x H 230cm / ∅ 27.6″ x H 90.6″ (Power~80W)
Size: Dia 80cm x H 260cm / ∅ 31.5″ x H 102.4″ (Power~90W)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Crystal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The crystal elements form beautiful figures, which create a great effect. In addition, they provide a real sparkle and radiance, because the crystals reflect the light. The light is very pleasant and is optimally distributed in the stairs.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Size
Size: Dia 40cm x H 120cm / ∅ 15.7″ x H 47.2″ (Power~50W)
Size: Dia 50cm x H 160cm / ∅ 19.7″ x H 63″ (Power~60W)
Size: Dia 60cm x H 200cm / ∅ 23.6″ x H 78.7″ (Power~70W)
Size: Dia 70cm x H 230cm / ∅ 27.6″ x H 90.6″ (Power~80W)
Size: Dia 80cm x H 260cm / ∅ 31.5″ x H 102.4″ (Power~90W)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Stainless Steel, Crystal |
| Finish | Chrome |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | Integrated LED |
| Light source | LED bulb or Edison bulb. |
| Light Source | Integrated LED |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























