
Modern Clear & Smoky Rock Crystal Ball Pendant Light
This modern ball chandelier is a striking addition to any space, crafted from chrome metal and adorned with clear and smoky rock crystals. Available in sizes ranging from 12'' to 20'' and with a maximum adjustable height of 79'', this pendant light exudes contemporary elegance. Its sleek design and luxurious materials make it a captivating focal point, casting a warm and inviting glow throughout the room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $1,047.00
-65%$1,047.00
$366.45More Images



Modern Clear & Smoky Rock Crystal Ball Pendant Light
This modern ball chandelier is a striking addition to any space, crafted from chrome metal and adorned with clear and smoky rock crystals. Available in sizes ranging from 12'' to 20'' and with a maximum adjustable height of 79'', this pendant light exudes contemporary elegance. Its sleek design and luxurious materials make it a captivating focal point, casting a warm and inviting glow throughout the room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This modern ball chandelier is a striking addition to any space, crafted from chrome metal and adorned with clear and smoky rock crystals. Available in sizes ranging from 12'' to 20'' and with a maximum adjustable height of 79'', this pendant light exudes contemporary elegance. Its sleek design and luxurious materials make it a captivating focal point, casting a warm and inviting glow throughout the room.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural quartz crystal, Metal |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Free of charge all bulbs.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord/Rod/Chain Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























