
Clear Sorrento Chandelier 28"
Our Sorrento chandelier is a show-stopping, vintage-inspired lighting piece that is available in 2 beautiful colours – Amber and Clear glass.
These vintage-inspired chandeliers are comprised of tiers of coloured glass polyhedrons, each of which is individually bolted to a brass finish frame.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Amber, Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,750.00
-65%$2,750.00
$962.50More Images









Clear Sorrento Chandelier 28"
Our Sorrento chandelier is a show-stopping, vintage-inspired lighting piece that is available in 2 beautiful colours – Amber and Clear glass.
These vintage-inspired chandeliers are comprised of tiers of coloured glass polyhedrons, each of which is individually bolted to a brass finish frame.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Amber, Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Sorrento chandelier is a show-stopping, vintage-inspired lighting piece that is available in 2 beautiful colours – Amber and Clear glass.
These vintage-inspired chandeliers are comprised of tiers of coloured glass polyhedrons, each of which is individually bolted to a brass finish frame.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Coloured Glass, Plated Iron |
| Available Colours | Amber, Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | E12 dimension (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























