
Cloud Chandelier
Product Detail
Signature borosilicate globes are suspended in a cluster of soap-like bubbles.
The brass canopy of this luminaire glimmers with a metallic sparkle, tethering a glowing nebula via graphic black lines.
- *Borosilicate Transparent Glass, lacquered burnished brass, black gunmetal, polished nickel
- LED Bulb (included): 19 x 1.6 W
- Max Wattage: 19 x 1.6 W
- Total Lumens: 3420 lm
- Bulb Base: G4, 12 V
- Voltage: 110 - 240 Volt
- Weight: 21.7 kg / 47.8 lb
- Glass Lampshades: 19 x Ø 9.9"(25cm)
- Dimmable: Yes, please consult a qualified electrician regarding compatible bulbs for your dimmer switch system.
- IP rate: IP20, indoor use only
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Borosilicate Transparent Glass, lacquered burnished brass, black gunmetal, polished nickel |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | Ø47″(119.5cm) H33.4″(85cm) |
| Number of Lights | 19 |
| Bulb Base | G4, 12 V(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images










Cloud Chandelier
Product Detail
Signature borosilicate globes are suspended in a cluster of soap-like bubbles.
The brass canopy of this luminaire glimmers with a metallic sparkle, tethering a glowing nebula via graphic black lines.
- *Borosilicate Transparent Glass, lacquered burnished brass, black gunmetal, polished nickel
- LED Bulb (included): 19 x 1.6 W
- Max Wattage: 19 x 1.6 W
- Total Lumens: 3420 lm
- Bulb Base: G4, 12 V
- Voltage: 110 - 240 Volt
- Weight: 21.7 kg / 47.8 lb
- Glass Lampshades: 19 x Ø 9.9"(25cm)
- Dimmable: Yes, please consult a qualified electrician regarding compatible bulbs for your dimmer switch system.
- IP rate: IP20, indoor use only
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Borosilicate Transparent Glass, lacquered burnished brass, black gunmetal, polished nickel |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | Ø47″(119.5cm) H33.4″(85cm) |
| Number of Lights | 19 |
| Bulb Base | G4, 12 V(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product Detail
Signature borosilicate globes are suspended in a cluster of soap-like bubbles.
The brass canopy of this luminaire glimmers with a metallic sparkle, tethering a glowing nebula via graphic black lines.
- *Borosilicate Transparent Glass, lacquered burnished brass, black gunmetal, polished nickel
- LED Bulb (included): 19 x 1.6 W
- Max Wattage: 19 x 1.6 W
- Total Lumens: 3420 lm
- Bulb Base: G4, 12 V
- Voltage: 110 - 240 Volt
- Weight: 21.7 kg / 47.8 lb
- Glass Lampshades: 19 x Ø 9.9"(25cm)
- Dimmable: Yes, please consult a qualified electrician regarding compatible bulbs for your dimmer switch system.
- IP rate: IP20, indoor use only
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Borosilicate Transparent Glass, lacquered burnished brass, black gunmetal, polished nickel |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K(Default) |
| Dimension | Ø47″(119.5cm) H33.4″(85cm) |
| Number of Lights | 19 |
| Bulb Base | G4, 12 V(Included) |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























