
Ceramic LED Cluster Bloom Chandelier by Aurorae Lighting
Elevate your home's ambiance with the Cluster Bloom Chandelier by Aurorae Lighting. This exquisite piece features ceramic shades inspired by spring blooms, available in both open and closed designs. Each shade is illuminated by G4-base LED bulbs, casting a warm, inviting glow through the petals, perfect for creating a cozy atmosphere in living rooms, dining areas, staircases, entryways, lobbies, and foyers.
Features:
- Experience the timeless beauty of nature-inspired design, rendered in durable, high-quality ceramic for enduring sophistication.
- Our specialized ceramic material diffuses light with an exceptionally soft, inviting quality that enhances mood and comfort.
- More than just lighting, this is a statement centerpiece that immediately infuses your room with bespoke luxury and artistic character.
- Each ceramic bloom is individually hand-sculpted by our artisans.
- Support canopy and light height customization.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Ceramics |
| Canopy Shapes | Ellipse, Rectangle |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $2,522.00
-65%$2,522.00
$882.70More Images







Ceramic LED Cluster Bloom Chandelier by Aurorae Lighting
Elevate your home's ambiance with the Cluster Bloom Chandelier by Aurorae Lighting. This exquisite piece features ceramic shades inspired by spring blooms, available in both open and closed designs. Each shade is illuminated by G4-base LED bulbs, casting a warm, inviting glow through the petals, perfect for creating a cozy atmosphere in living rooms, dining areas, staircases, entryways, lobbies, and foyers.
Features:
- Experience the timeless beauty of nature-inspired design, rendered in durable, high-quality ceramic for enduring sophistication.
- Our specialized ceramic material diffuses light with an exceptionally soft, inviting quality that enhances mood and comfort.
- More than just lighting, this is a statement centerpiece that immediately infuses your room with bespoke luxury and artistic character.
- Each ceramic bloom is individually hand-sculpted by our artisans.
- Support canopy and light height customization.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Ceramics |
| Canopy Shapes | Ellipse, Rectangle |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your home's ambiance with the Cluster Bloom Chandelier by Aurorae Lighting. This exquisite piece features ceramic shades inspired by spring blooms, available in both open and closed designs. Each shade is illuminated by G4-base LED bulbs, casting a warm, inviting glow through the petals, perfect for creating a cozy atmosphere in living rooms, dining areas, staircases, entryways, lobbies, and foyers.
Features:
- Experience the timeless beauty of nature-inspired design, rendered in durable, high-quality ceramic for enduring sophistication.
- Our specialized ceramic material diffuses light with an exceptionally soft, inviting quality that enhances mood and comfort.
- More than just lighting, this is a statement centerpiece that immediately infuses your room with bespoke luxury and artistic character.
- Each ceramic bloom is individually hand-sculpted by our artisans.
- Support canopy and light height customization.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Ceramics |
| Canopy Shapes | Ellipse, Rectangle |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 (INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatiable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























