
RD15 6 - Light Modern Brass Chandelier 55.63"
The RD15 Chandelier is a modern ceiling light made of solid brass with mouth blown glass globes. This is the perfect contemporary light fitting to make a statement in your home or commercial property. The workmanship and quality is of the highest standard. This comes in three different finishes and can be altered to your required height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass, Glass |
| Finish | Brass, Black Gunmetal, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G4(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $2,370.00
-65%$2,370.00
$829.50More Images
















RD15 6 - Light Modern Brass Chandelier 55.63"
The RD15 Chandelier is a modern ceiling light made of solid brass with mouth blown glass globes. This is the perfect contemporary light fitting to make a statement in your home or commercial property. The workmanship and quality is of the highest standard. This comes in three different finishes and can be altered to your required height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass, Glass |
| Finish | Brass, Black Gunmetal, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G4(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The RD15 Chandelier is a modern ceiling light made of solid brass with mouth blown glass globes. This is the perfect contemporary light fitting to make a statement in your home or commercial property. The workmanship and quality is of the highest standard. This comes in three different finishes and can be altered to your required height.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Solid brass, Glass |
| Finish | Brass, Black Gunmetal, Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G4(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























