
Charisma 5 Light Pendant - Gold Leaf W Polished Stainless
• Chandelier in Gold Leaf W Polished Stainless
• Body Frame Material: Hand-Crafted Stainless And Aluminum
• Shade/Diffuser Material: Crystal
• Size: 12.25"h x 20"dia
• Bulb QTY: 5
• Bulb Wattage: 60
• Lamp Type: E12 Candelabra Base
• Lamp Inclusion: Y
• Wipe with a dry cloth
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images


Charisma 5 Light Pendant - Gold Leaf W Polished Stainless
• Chandelier in Gold Leaf W Polished Stainless
• Body Frame Material: Hand-Crafted Stainless And Aluminum
• Shade/Diffuser Material: Crystal
• Size: 12.25"h x 20"dia
• Bulb QTY: 5
• Bulb Wattage: 60
• Lamp Type: E12 Candelabra Base
• Lamp Inclusion: Y
• Wipe with a dry cloth
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
• Chandelier in Gold Leaf W Polished Stainless
• Body Frame Material: Hand-Crafted Stainless And Aluminum
• Shade/Diffuser Material: Crystal
• Size: 12.25"h x 20"dia
• Bulb QTY: 5
• Bulb Wattage: 60
• Lamp Type: E12 Candelabra Base
• Lamp Inclusion: Y
• Wipe with a dry cloth
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Detail
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | K9 crystal glass |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | E12 |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























