
Crystal Branch Raindrop Chandelier
Bring the ethereal beauty of a glistening forest into your sanctuary. The Crystal Branch Raindrop Chandelier features hand-sculpted aluminum branches that intertwine to create an organic, sophisticated silhouette. Adorned with delicate, precision-cut crystal droplets, this masterpiece captures and refracts light like morning dew clinging to golden boughs. Whether suspended over a grand dining table or as a centerpiece in your living room, it transforms any space into a gallery of "Quiet Luxury."
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $889.00
-65%$889.00
$311.15More Images


















Crystal Branch Raindrop Chandelier
Bring the ethereal beauty of a glistening forest into your sanctuary. The Crystal Branch Raindrop Chandelier features hand-sculpted aluminum branches that intertwine to create an organic, sophisticated silhouette. Adorned with delicate, precision-cut crystal droplets, this masterpiece captures and refracts light like morning dew clinging to golden boughs. Whether suspended over a grand dining table or as a centerpiece in your living room, it transforms any space into a gallery of "Quiet Luxury."
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring the ethereal beauty of a glistening forest into your sanctuary. The Crystal Branch Raindrop Chandelier features hand-sculpted aluminum branches that intertwine to create an organic, sophisticated silhouette. Adorned with delicate, precision-cut crystal droplets, this masterpiece captures and refracts light like morning dew clinging to golden boughs. Whether suspended over a grand dining table or as a centerpiece in your living room, it transforms any space into a gallery of "Quiet Luxury."
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























