
Crystal Chandelier
The Crystal Chandelier pays homage to the grandeur of the late Georgian era, reimagined through modern craftsmanship. Meticulously handcrafted, it showcases iconic design elements such as a bold crystal baluster centerpiece, precision-cut glass prisms, candle-style lights, and elegant bobeche dishes—once used to catch dripping wax.
These romantic details are beautifully offset by the raw character of our proprietary Antique Rust finish, creating a striking balance between refinement and rustic charm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12/18/25 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,488.00
-65%$1,488.00
$520.80More Images









Crystal Chandelier
The Crystal Chandelier pays homage to the grandeur of the late Georgian era, reimagined through modern craftsmanship. Meticulously handcrafted, it showcases iconic design elements such as a bold crystal baluster centerpiece, precision-cut glass prisms, candle-style lights, and elegant bobeche dishes—once used to catch dripping wax.
These romantic details are beautifully offset by the raw character of our proprietary Antique Rust finish, creating a striking balance between refinement and rustic charm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12/18/25 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Crystal Chandelier pays homage to the grandeur of the late Georgian era, reimagined through modern craftsmanship. Meticulously handcrafted, it showcases iconic design elements such as a bold crystal baluster centerpiece, precision-cut glass prisms, candle-style lights, and elegant bobeche dishes—once used to catch dripping wax.
These romantic details are beautifully offset by the raw character of our proprietary Antique Rust finish, creating a striking balance between refinement and rustic charm.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Antique Rust, Natural |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6/12/18/25 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























