
Crystal Raindrop Branch Chandelier 40"
Inspired by nature. Features a beautiful gold finish tree branches along with stunning clear crystals, pure, romantic, shining like diamond, brings an organic modern look to your home. Absolutely will be wow at this spectacular statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images






Crystal Raindrop Branch Chandelier 40"
Inspired by nature. Features a beautiful gold finish tree branches along with stunning clear crystals, pure, romantic, shining like diamond, brings an organic modern look to your home. Absolutely will be wow at this spectacular statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Inspired by nature. Features a beautiful gold finish tree branches along with stunning clear crystals, pure, romantic, shining like diamond, brings an organic modern look to your home. Absolutely will be wow at this spectacular statement piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, K9 Crystal |
| Finish | Gold (Contact us for custom finishes) |
| Glass color | Clear |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 12 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























