
Crystal Flowers Fiore Flushmount
Luxurious crystal flowers and droplets illuminate each branch of our elegant Fiore lighting collection. Each piece is crafted in solid iron by our artisan partners from Italy and hand-polished with silver or gold leaf, inspired by the beauty of nature and showcasing quality craftsmanship. From the dining room to the entryway, Fiore will be a highlight and add charm to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Brass, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $890.00
-65%$890.00
$311.50More Images


















Crystal Flowers Fiore Flushmount
Luxurious crystal flowers and droplets illuminate each branch of our elegant Fiore lighting collection. Each piece is crafted in solid iron by our artisan partners from Italy and hand-polished with silver or gold leaf, inspired by the beauty of nature and showcasing quality craftsmanship. From the dining room to the entryway, Fiore will be a highlight and add charm to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Brass, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luxurious crystal flowers and droplets illuminate each branch of our elegant Fiore lighting collection. Each piece is crafted in solid iron by our artisan partners from Italy and hand-polished with silver or gold leaf, inspired by the beauty of nature and showcasing quality craftsmanship. From the dining room to the entryway, Fiore will be a highlight and add charm to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Crafted from solid iron,Crystal |
| Body Finish | Brass, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 4 |
| Light Source | E12 3000K(INCLUDE) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























